Price & Calories
$2.69 | Cal: 130 Kcals
$3.09 | Cal: 190 Kcals
$3.49 | Cal: 250 Kcals
Nutritional Information
Wendy’s Fuze Tea is a refreshing and smooth iced tea with a perfectly balanced flavor. Its nutrition facts highlight a mix of sugars and carbohydrates, depending on the variety chosen. This cool and flavorful drink is a great way to stay refreshed and pairs well with any Wendy’s meal.
Small Tea
| Calories | 130 Kcal |
| Fat | 0 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 55 mg |
| Carbohydrates | 36 g |
| Fiber | 0 g |
| Sugar | 36 g |
| Proteins | 0 g |
| Calcium | 0% DV |
| Iron | 0% DV |
| Potassium | 3% DV |
Medium Tea
| Calories | 190 Kcal |
| Fat | 0 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 80 mg |
| Carbohydrates | 52 g |
| Fiber | 0 g |
| Sugar | 52 g |
| Proteins | 0 g |
| Calcium | 0% DV |
| Iron | 0% DV |
| Potassium | 4% DV |
Large Tea
| Calories | 250 Kcal |
| Fat | 0 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 100 mg |
| Carbohydrates | 66 g |
| Fiber | 0 g |
| Sugar | 66 g |
| Proteins | 0 g |
| Calcium | 0% DV |
| Iron | 0% DV |
| Potassium | 5% DV |
Extras Available
Ingredients
Nestea Lemon: Water | Sugar/Glucose-Fructose | Citric Acid | Concentrated Tea (From Tea Leaves) | Potassium Citrate | Sodium Benzoate | Natural Lemon Flavour.
No matter what you’re craving—whether it’s a hearty burger, a crispy chicken sandwich, or a sweet treat—Wendy’s has something delicious for everyone. With quality ingredients, bold flavours, and plenty of variety, it’s easy to find your next favourite meal. Ready to explore even more options? Check out the Wendy’s Full Menu in Canada and discover what else is waiting for you.
Menu information is researched and maintained by the wendymenu.ca editorial team using official Wendy’s Canada sources. Prices and availability may vary by location.




